کد خبر : 3806
تاریخ انتشار : دوشنبه 7 سپتامبر 2020 - 20:14

در نشست وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با استاندار انجام شد؛

امضای تفاهمنامه همکاری های فرهنگی، هنری و رسانه ای ۳۶۸ میلیارد ریالی میان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و استانداری کهگیلویه و بویر احمد

مبلغ این تفاهم نامه ۳۶۸ میلیارد ریال است که هم شامل اعتبارات جاری فرهنگی، هنری و رسانه ای و هم شامل اعتبارات عمرانی استان است.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: مبلغ این تفاهم نامه ۳۶۸ میلیارد ریال است که هم شامل اعتبارات جاری فرهنگی، هنری و رسانه ای و هم شامل اعتبارات عمرانی استان است.

سیدعباس صالحی روز دوشنبه در نشست امضای تفاهمنامه همکاری های فرهنگی، هنری و رسانه ای میان این وزارتخانه و استانداری کهگیلویه و بویر احمد، با تاکید بر نقش فرهنگ، هنر و رسانه افزود: استان کهگیلویه و بویراحمد یکی از استان های با سابقه و تمدنی و تاریخی کشور است که همواره محل توجه اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه بوده و خوشحالیم امروز با امضای تفاهم نامه همکاری با این استان گامی برای اتفاقات خوب در عرصه فرهنگ، هنر و رسانه این استان در دو سال آینده برداشته می شود.
وی ادامه داد: حوزه فرهنگ، هنر و رسانه به طور طبیعی نقش های متعددی داشته و دارد و از همین زاویه استان ها و همکاری های فرهنگی و هنری با آن ها را مورد نظر قرار دادیم.

عضو کابینه دولت دوازدهم افزود: توسعه منطقه ای نقش اول حوزه فرهنگ، هنر و رسانه است. این حوزه جایگاه موثری برای توسعه منطقه ای است. با توجه به مرجعیت اجتماعی اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه و نقش هایی که در انتقال مفاهیم و پایداری آن دارند، برای رسیدن به توسعه پایدار نیاز به همراهی فرهنگ، هنر و رسانه است. نمی توان توسعه منطقه ای و استانی را منفک از حوزه فرهنگ، هنر و رسانه دانست و باید بر نقش و اهمیت آن توجه داشت.

وی دومین نقش حوزه فرهنگ، هنر و رسانه را در بحث های آسیب های اجتماعی برشمرد و افزود: همواره اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه برای مقابله با آسیب های اجتماعی نقش و تاثیر داشته اند و در استان کهگیلویه و بویراحمد هم این گونه بوده است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: مواجهه با بحران های اجتماعی نقش سوم حوزه فرهنگ، هنر و رسانه است. کشور ما در معرض برخی بحران های ملی، منطقه ای و جهانی از جمله کرونا قرار گرفته و حوزه فرهنگ، هنر و رسانه نقش قابل توجهی در تاب آوری مردم در مواجهه با این بحران ها دارد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به مفاد تفاهم نامه همکاری با استان کهگیلویه و بویراحمد، ادامه داد: این تفاهم نامه در ۳ شاخه تنظیم شده که بر اساس آن مسیر روشن تری را برای امور فرهنگی، هنری و رسانه ای این استان در دو سال آینده رقم می زند.
وی گفت: توجه به موضوعات زیرساختی بخش اول این تفاهم نامه است از جمله تکمیل کتابخانه ها، مجتمع ها، تاسیس سالن ها، سینما امید و … که ترکیبی را به وجود می آورد تا شرایط زیرساختی استان تا پایان این دولت مسیر رو به جلویی داشته باشد.
صالحی تصریح کرد: یکی از تفاوت های حوزه فرهنگ و هنر با دیگر حوزه ها این است که هر ساختمانی که در این بخش ساخته می شود به باشگاه فرهنگی و هنری تبدیل می شود که منجر به هیجان و پویش اجتماعی می شود.


وی شاخه دوم این تفاهم نامه را توجه به رویدادها و برنامه های فرهنگی و هنری عنوان کرد و افزود: این حوزه تنوع بسیاری دارد و هم تاسیس و هم تکمیل رویدادها و برنامه های فرهنگی و هنری در سطح منطقه ای و استانی در این تفاهم نامه مورد توجه است.: کمک هایی که می توان به اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه استان کرد شاخه سوم این تفاهم نامه است.
در بخش دیگری از این آیین حسین کلانتری استاندر استان کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به برخی ظرفیت های فرهنگی و هنری این استان،گفت: مسئولان کشور دین عظیمی نسبت به مردم کهگیلویه و بویراحمد دارند. این استان گرچه استان مرزی نیست ولی یکی از استان هایی است که بیشترین آمار شهدا در هشت سال دفاع مقدس را دارد. این استان وفادار به نظام جمهوری اسلامی است.
وی ادامه داد: همواره مشارکت های سیاسی و اجتماعی مردم این استان به ویژه اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه را در برنامه های مختلف داشته و داریم.
کلانتری با اشاره به مفاد تفاهم نامه همکاری های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با استان کهگیلویه و بویراحمد، گفت: این تفاهم نامه نقشه راهی است برای پیشرفت فعالیت های کمی و کیفی استان در حوزه های فرهنگ، هنری و رسانه ای که با تحقق آن گامی در جهت پیشبرد اهداف فرهنگی و هنری کشور برداشته می شود.
براساس اعلام وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در ابتدای این آیینعلی غیاثی مدیرکل استان های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به بندهای مختلف این تفاهم نامه، گفت: این تفاهم نامه در دو بخش برای مدت دو سال تنظیم شده است.

غیاثی گفت: در حوزه اقدامات عمرانی، پروژه های مختلفی مانند تکمیل، تعمیر و تجهیز بخش های مختلف از جمله کتابخانه های عمومی و سایر فضاهای فرهنگی و هنری را شامل می شود.
وی به تسهیلات غیر ریالی این تفاهم نامه هم اشاره کرد و افزود: بهره گیری از ظرفیت های فرهنگی و هنری استان در رویدادهای خارج از کشور، معرفی ظرفیت های فرهنگی و هنری استان و بهره گیری از این ظرفیت ها در هفته های فرهنگی خارج از کشور، بهره مندی از ظرفیت اساتید و نخبگان استان در اجلاس بین المللی، بهره گیری از ظرفیت بانوان نخبه استان در برنامه ها و نمایشگاه های خارج از کشور، حمایت از پژوهش های علمی استان و همچنین حمایت از پایان نامه های مقطع کارشناسی ارشد و دکترای استان با موضوعات فرهنگی و هنری و… از جمله حمایت های تاکیدشده در تفاهم نامه همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و استانداری کهگیلویه و بویراحمد است.
در پایان، تفاهم نامه همکاری های فرهنگی، هنری و رسانه ای به امضای وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و استاندار کهگیلویه و بویراحمد رسید.

**ربیعی**

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.